By: Amanda Kludt, Eater

It is time now—drumroll, trumpets, gongs.—to announce the winners of the 2013 Eater Awards. In over a dozen categories in 27 cities, the winners comprise a diverse group of the finest and most interesting chefs, operators, and characters in the continent that have defined this year in dining. We applaud them. You are hereby instructed to applaud them.

To recap, Eater’s local editors in 27 cities nominated candidates for five major local categories: Restaurant of the Year, Chef of the Year, Bartender of the Year, So Hot Right Now Restaurant, and Stone Cold Stunner. Eater readers then voted to narrow the field to a final three in each category. From that final three, the Eater editorial team chose the winner. Our Eater National brain trust then got together to decide the national winners for those categories. In addition to these main stage winners, said Eater editorial team has named worthy winners in more specialized categories, for myriad notable achievements.

Nominees and winners alike will be feted at a party tonight in Manhattan. Those winners that couldn’t make it should watch their mail for packages containing cans of Italian peeled tomatoes. And now, without further ado, the winners across the nation:

=== NATIONAL === Restaurant of the Year, National Winner: Saison, San Francisco

Chef of the Year, National Winner: Curtis Duffy, Grace, Chicago

So Hot Right Now Winner: Tosca Cafe, San Francisco

Bartender of the Year Winner: Juan Coronado, Barmini, Washington DC

Spectacle of the Year Winner: Cronuts

Video Interlude of the Year Winner: Next: Vegan

Twitter Personality of the Year Winner: Mario Batali

Cookbook of the Year Winner: Pok Pok

Comeback of the Year Winner: Chez Panisse

=== ATLANTA === Restaurant of the Year Nominees: BoccaLupo, The General Muir, Gunshow, King + Duke, Umi Finalists: The General Muir, Gunshow, King + Duke Winner: The General Muir

Chef of the Year: Nominees: Kevin Gillespie, Todd Ginsberg, Josh Hopkins, Joe Schafer, Tyler Williams Finalists: Kevin Gillespie, Josh Hopkins, Tyler Williams Winner: Tyler Williams of Woodfire Grill

So Hot Right Now Nominees: Gunshow, Ink & Elm, Kimball House, Paper Plane, Sobban Finalists: Ink & Elm, Kimball House, Gunshow/Paper Plane (tie) Winner: Kimball House

Bartender of the Year Nominees: Greg Best, Paul Calvert, Arianne Fielder, Julian Goglia, Miles Macquarrie Finalists: Arianne Fileder, Julian Goglia, Miles Macquarrie Winner: Julian Goglia

Stone Cold Stunner Nominees: The General Muir, Kimball House, King + Duke, KR SteakBar, Saltyard Finalists: King + Duke, KR SteakBar, Saltyard Winner: KR SteakBar

Empire Builder of the Year Winner: Ford Fry

=== AUSTIN === Restaurant of the Year Nominees: Qui, Lenoir, Swift’s Attic, Jeffrey’s/Josephine House, Ramen Tatsu-Ya Finalists: Qui, Ramen Tatsu-Ya, Swift’s Attic Winner: Qui

Chef of the Year: Nominees: Bryce Gilmore, Paul Qui, Mat Clouser, Todd Duplechan, Tatsu Aikawa & “Tako” Matsumoto Finalists: Bryce Gilmore, Paul Qui, Mat Clouser Winner: Bryce Gilmore

So Hot Right Now Nominees: Arro, Eden East, Barlata, Hi Hat Public House, Bufalina Finalists: Bufalina, Arro, Eden East Winner: Bufalina

Bartender of the Year Nominees: Jason Stevens, Justin Elliott/Rachel DelRocca/Brian Floyd, Pam Pritchard,  Steven Robbins, Josh Loving Finalists: Jason Stevens, Qui Team, Pam Pritchard Winner: Jason Stevens

Stone Cold Stunner Nominees: Qui, Mettle, Arro, NO VA, Sway Finalists: NO VA, Arro, Qui Winner: NO VA

Saddest Shutter Winner: SPIN Modern Thai

=== BOSTON === Restaurant of the Year Nominees: Asta, Forum, jm Curley, Menton, Toro Finalists: Forum, jm Curley, Toro Winner: Toro

Chef of the Year: Nominees: Joanne Chang (Flour, Myers + Chang), Kristen Kish (Menton), Barbara Lynch (Menton, No. 9 Park, etc.), Tim Maslow (Ribelle, Strip-T’s), Tony Maws (The Kirkland Tap & Trotter, Craigie on Main) Finalists: Tim Maslow, Tony Maws, Kristen Kish Winner: Tim Maslow

So Hot Right Now Nominees: A4 Pizza, Bronwyn, The Kirkland Tap & Trotter, Ribelle, Sarma Finalists: The Kirkland Tap & Trotter, Ribelle, Sarma Winner: The Kirkland Tap & Trotter

Bartender of the Year Nominees: Sam Treadway (backbar), Michael Florence (Ole), Kevin Mabry (jm Curley), Emma Hollander (Trina’s Starlite Lounge), Tyler Wang (The Kirkland Tap & Trotter) Finalists: Michael Florence, Kevin Mabry, Emma Hollander Winner: Kevin Mabry

Stone Cold Stunner Nominees: Casa B, Empire, Frost Ice Bar, Steel & Rye, UpStairs on the Square Finalists: Casa B, Empire, Frost Ice Bar Winner: Frost Ice Bar

Food Truck of the Year Winner: Boston Super Dog, in memory of chef/owner Gregg Gale

=== CHARLESTON === Restaurant of the Year Nominees: Coda del Pesce, Indaco, Stars Rooftop & Grill Room, The Ordinary, Xiao Bao Biscuit Finalists: Indaco, Stars Rooftop & Grill Room, The Ordinary Winner: The Ordinary

Chef of the Year: Nominees: Josh Keeler, Joshua Walker, Mike Lata, Robert Carter, Sean Brock Finalists: Josh Keeler, Mike Lata, Sean Brock Winner: Sean Brock

So Hot Right Now Nominees: Básico, Bay Street Biergarten, Craftsmen Kitchen & Tap House, The Southern General, Warehouse Finalists: Bay Street Biergarten, Craftsmen Kitchen & Tap House, Warehouse Winner: Bay Street Biergarten

Bartender of the Year Nominees: Hallie Arnold, Jared Lane, Joey Ryan, Kelsey Schulz, Ryan Casey Finalists: Kelsey Schulz, Ryan Casey, Hallie Arnold Winner: Ryan Casey

Stone Cold Stunner Nominees: Bay Street Biergarten, Craftsmen Kitchen & Tap House, Mellow Mushroom Summerville, Prohibition, The Ordinary Finalists: Bay Street Biergarten, Mellow Mushroom Summerville, The Ordinary Winner: The Ordinary

Saddest Closing of the Year Winner: The Green Door

=== CHICAGO === Restaurant of the Year Nominees: Carriage House, Fat Rice, Found, Grace, Sumi Robata Bar Finalists: Grace, Carriage House, Fat Rice Winner: Grace

Chef of the Year: Nominees: Abraham Conlon, Curtis Duffy, Iliana Regan, Jason Vincent, Lee Wolen Finalists: Curtis Duffy, Lee Wolen, Iliana Regan Winner: Curtis Duffy

So Hot Right Now Nominees: The Dawson, Honey Butter Fried Chicken, Juno, Parson’s Chicken & Fish, Tanta. Finalists: Tanta, Honey Butter Fried Chicken, The Dawson. Winner: Tanta

Bartender of the Year Nominees:  Justin Anderson, Alex Bachman, Charles Joly, Paul McGee, Mike Ryan. Finalists: Mike Ryan, Paul McGee, Alex Bachman. Winner: Paul McGee

Stone Cold Stunner Nominees: The Boarding House, Brindille, Dillman’s, Grace, Three Dots and a Dash. Finalists: Brindille, Grace, The Boarding House. Winner: Brindille

Saddest Closing of the Year Winner: West Town Tavern

=== DALLAS === Restaurant of the Year Nominees: CBD Provisions, FT33, Mot Hai Ba, Spoon Bar & Kitchen, Stampede 66 Finalists: CBD Provisions, Spoon Bar & Kitchen, Stampede 66 Winner: Spoon Bar & Kitchen

Chef of the Year: Nominees: Tim Byres, Matt McCallister, Andre Natera, John Tesar, Brian Zenner Finalists: Matt McCallister, John Tesar, Brian Zenner Winner: Matt McCallister

So Hot Right Now Nominees: Monkey King Noodle Co., The Slow Bone, Tanoshii Ramen, Truck Yard, Zoli’s NY Pizza Tavern Finalists: Monkey King Noodle Co., Tanoshii Ramen, Truck Yard Winner: Tanoshii Ramen

Bartender of the Year Nominees: Eddie “Lucky” Campbell, Michael Martensen, Brian McCullough, Charlie Papaceno, Gabe Sanchez Finalists: Brian McCullough, Charlie Papaceno, Gabe Sanchez Winner: Charlie Papaceno

Stone Cold Stunner Nominees: Belly & Trumpet, CBD Provisions, Mesero Miguel, Stampede 66, Toko V Finalists: Belly & Trumpet, Stampede 66, Toko V Winner: Belly & Trumpet

Empire Builder of the Year Winner: Jay Jerrier

=== DENVER === Restaurant of the Year Nominees: Acorn, Beast + Bottle, Frasca Food and Wine, Old Major, The Populist Finalists: Old Major, Beast + Bottle, Acorn Winner: Old Major

Chef of the Year: Nominees: Alex Seidel, Jennifer Jasinski, John Broening, Justin Brunson, Steve Redzikowski Finalists: Justin Brunson, Jennifer Jasinski, Steve Redzikowski Winner: Jennifer Jasinski

So Hot Right Now Nominees: Acorn, Colt & Gray, Comida, Session Kitchen, Williams & Graham Finalists: Comida, Session Kitchen, Acorn Winner: Comida

Bartender of the Year Nominees: Sean Kenyon, Bryan Dayton, Adam Hodak, Marcel Templet, Mike Henderson Finalists: Bryan Dayton, Marcel Templet, Sean Kenyon Winner: Bryan Dayton

Stone Cold Stunner Nominees: Cafe Max, Izakaya Den, Old Major, RootDown, Session Kitchen Finalists: Izakaya Den, Cafe Max, RootDown DIA Winner: Izakaya Den

Empire Builder of the Year Winner: Troy Guard

=== DETROIT === Restaurant of the Year Nominees: The Stand Gastro Bistro, Ottava Via, Torino, The Jefferson House, Marais Finalists: Ottava Via, Torino, Marais Winner: Torino

Chef of the Year: Nominees: Brennan Calnin (Imperial, Public House), Craig Lieckfelt (Guns + Butter), Erika Boyd (Detroit Vegan Soul), Paul Grosz (The Stand Gastro Bistro, Cuisine), Garrett Lipar (Torino) Finalists: Brennan Calnin, Craig Lieckfelt, Garrett Lipar Winner: Craig Lieckfelt

So Hot Right Now Nominees: Rock City Eatery, Bistro Joe’s, Public House, Revolver, La Feria Finalists: Public House, Revolver, La Feria Winner: Public House

Bartender of the Year Nominees: Joe Robinson (Bailout Productions), Shane McGrath (The Oakland), Nick Brancaleone (Valentine Vodka), Ian Redmond (Torino), Dave Kwiatkowski (The Sugar House) Finalists: Shane McGrath, Nick Brancaleone, Dave Kwiatkowski Winner: Shane McGrath

Stone Cold Stunner Nominees: The Stand Gastro Bistro, La Feria, Marais, El Barzon (new covered patio), The Jefferson House Finalists: The Stand Gastro Bistro, El Barzon, The Jefferson House Winner: The Jefferson House

Distillery/Brewery of the Year Winner: Two James Spirits

=== HOUSTON === Restaurant of the Year Nominees: The Pass & Provisions, Da Marco, Kata Robata, Oxheart, Himalaya Finalists: The Pass & Provisions, Kata Robata, Oxheart Winner: The Pass & Provisions

Chef of the Year: Nominees: Brandi Key (Coppa Osteria), Philippe Gaston (Cove), Chris Kinjo (MF Sushi), Grant Gordon (Tony’s, Vallone’s), Anita Jaisinghani (Indika, Pondicheri) Finalists: Brandi Key (Coppa Osteria), Philippe Gaston (Cove), Anita Jaisinghani (Indika, Pondicheri) Winner: Philippe Gaston (Cove)

So Hot Right Now Nominees: Coppa Osteria, Liberty Kitchen & Oysterette, Osteria Mazzantini, La Balance, Maine-ly Sandwiches Finalists: Coppa Osteria, Liberty Kitchen & Oysterette, La Balance Winner: La Balance

Bartender of the Year Nominees: Chris Frankel (RDG + Bar Annie), Sheridan Fay (El Gran Malo), Jeremy Olivier (Down House), Alexander Gregg (Goro & Gun) Cheryl Gibbs (Capt. Foxheart’s Bad News Bar & Spirit Lodge) Finalists: Chris Frankel (RDG + Bar Annie) + Alexander Gregg (Goro & Gun), Cheryl Gibbs (Capt. Foxheart’s Bad News Bar & Spirit Lodge), Sheridan Fay (El Gran Malo), Winner: Cheryl Gibbs (Capt. Foxheart’s Bad News Bar & Spirit Lodge)

Stone Cold Stunner Nominees: Coppa Osteria, The Pass & Provisions, Artisans, Nara, Liberty Kitchen & Oysterette Finalists: Nara, Liberty Kitchen & Oysterette, The Pass & Provisions Winner: Nara

Emerging Chef of the Year Winner: Matt Marcus (Eatsie Boys)

Pastry Chef of the Year Winner: Rebecca Masson (Fluff Bake Bar)

=== LAS VEGAS === Restaurant of the Year Nominees: Fat Choy, Hakkasan, Honey Salt, Nobu Restaurant & Lounge, Yonaka Modern Japanese Finalists: Hakkasan, Honey Salt, Yonaka Modern Japanese Winner:Honey Salt

Chef of the Year: Nominees: Bradley Ogden, Hops & Harvest; Ho Chee Boon, Hakkasan; Kim Canteenwalla, Honey Salt; Sheridan Su, Fat Choy; Shirley Chung, Top Chef Finalists: Ho Chee Boon, Hakkasan; Kim Canteenwalla, Honey Salt; Shirley Chung, Top Chef Winner: Shirley Chung, Top Chef

So Hot Right Now Nominees: Hops & Harvest at Tivoli Village; Kuma Snow Cream; Press at the Four Seasons; Pub 1842 at the MGM Grand; Sweets Raku Finalists: Hops & Harvest at Tivoli Village; Kuma Snow Cream; Press at the Four Seasons Winner: Kuma Snow Cream

Bartender of the Year Nominees: Craig Schoettler at Aria; Johnny O’Donnell at La Comida; Juyoung Kang at The Laundry Room at Commonwealth; Rose Signor at Atomic Liquors; and Lyle Cervenka at Velveteen Rabbit Finalists: Craig Schoettler at Aria; Johnny O’Donnell at La Comida; Rose Signor at Atomic Liquors Winner: Craig Schoettler at Aria

Stone Cold Stunner Nominees: Andrea’s at Encore Las Vegas; Hakkasan at MGM Grand; Kumi at Mandalay Bay; Rx Boiler Room at Mandalay Place; Tom Colicchio’s Heritage Steak at the Mirage Finalists: Andrea’s at Encore Las Vegas; Hakkasan at MGM Grand; Kumi at Mandalay Bay Winner: Andrea’s at Encore Las Vegas

Shitshow of the Year Winner: Firefly Tapas Bar & Kitchen

=== LOS ANGELES === Restaurant of the Year Nominees: Bestia, Trois Mec, Bucato, Alma, Connie & Ted’s Finalists: Bestia, Trois Mec, Bucato Winner: Trois Mec

Chef of the Year: Nominees: Miles Thompson, Ari Taymor, Suzanne Goin, Walter Manzke, Jeremy Fox Finalists: Jeremy Fox, Suzanne Goin, Miles Thompson Winner: Jeremy Fox

So Hot Right Now Nominees: Magic Restroom Cafe, Trois Mec, Rao’s, Connie & Ted’s, Hakkasan Finalists: Trois Mec, Hakkasan, Connie & Ted’s Winner: Connie & Ted’s

Bartender of the Year Nominees: Matthew Biancaniello, Brittini Rae Peterson, Pablo Moix, David Kaplan/Alex Day Finalists: Brittini Rae Peterson, Matthew Biancaniello, Pablo Moix Winner: Brittini Rae Peterson

Stone Cold Stunner Nominees: Warwick, Acabar, Hinoki & The Bird, The Church Key, Pedalers Fork Finalists: Hinoki & The Bird, The Church Key, Warwick Winner: Hinoki & The Bird

Empire Builder of the Year Winner: Umami Restaurant Group

=== LOUISVILLE === Restaurant of the Year Nominees: Proof on Main, Milkwood, Decca, The Silver Dollar, Seviche Finalists: Seviche, Milkwood, Decca Winner: Seviche

Chef of the Year: Nominees: Levon Wallace, Annie Pettry, Tyler Morris, Coby Ming, Edward Lee Finalists: Levon Wallace, Annie Pettry, Tyler Morris Winner: Annie Pettry

So Hot Right Now Nominees: Atlantic No. 5, El Camino, Jackknife Café, Milkwood, Feast BBQ Finalists: El Camino, Feast BBQ, Atlantic No. 5 Winner: Feast BBQ

Bartender of the Year Nominees: Michael Anderson, Bradley Hammond, Chris Wilkins, Joy Perrine, Susie Hoyt Finalists: Susie Hoyt, Bradley Hammond, Michael Anderson Winner: Susie Hoyt

Stone Cold Stunner Nominees: El Camino, Milkwood. Atlantic No. 5, Down One Bourbon Bar, Sidebar Finalists: El Camino, Down One Bourbon Bar, Sidebar Winner: El Camino

Strangest Sayonara Winner: Lynn’s Paradise Cafe

=== MAINE === Restaurant of the Year Nominees: Outliers Eatery, Piccolo, The Gothic, Hugo’s, Boone’s Fish House & Oyster Room Finalists: Piccolo, The Gothic, Hugo’s Winner: The Gothic

Chef of the Year: Nominees: Damian Sansonetti, Harding Lee Smith, Melissa Kelly, Brian Hill, Mike Wiley & Andrew Taylor Finalists: Damian Sansonetti, Harding Lee Smith, Brian Hill Winner: Damian Sansonetti

So Hot Right Now Nominees: In’Finiti Fermentation & Distillation, Salvage BBQ, Seabright, Portland Hunt & Alpine Club, Empire Chinese Kitchen Finalists: Seabright, Portland Hunt & Alpine Club, Empire Chinese Kitchen Winner: Empire Chinese Kitchen

Bartender of the Year Nominees: John Myers, Andrew Volk, Seth Knowlton, Henry Jost, Christina Klein Finalists: Seth Knowlton, Henry Jost, Christina Klein Winner: Seth Knowlton

Stone Cold Stunner Nominees: In’Finiti Fermentation & Distillation, David’s KPT, The Gothic, Outliers Eatery, 3Crow Restaurant & Bar Finalists: David’s KPT, The Gothic, Outliers Eatery Winner: Outliers Eatery

Food Truck of the Year Winner: Small Axe Truck

=== MIAMI === Restaurant of the Year Nominees: Swine Southern Table & Bar, Tongue & Cheek, The Cypress Room, PB Steak, Eating House Finalists: Tongue & Cheek, Eating House, Swine Southern Table & Bar Winner: Tongue & Cheek

Chef of the Year: Nominees: Jamie DeRosa, Dena Marino, Roel Alcudia, Giorgio Rapicavoli, Jose Mendin Finalists: Jamie DeRosa, Dena Marino, Giorgio Rapicavoli Winner: Dena Marino

So Hot Right Now Nominees: Lippi, The District Miami, Huahua’s Taqueria, Area 31, Semilla Eatery & Bar Finalists: Lippi, The District Miami, Huahua’s Taqueria Winner: The District Miami

Bartender of the Year Nominees: Julio Cabrera, Gabriel Orta, Liko Miles, Michael Parish, Elad Zvi Finalists: Liko Miles, Julio Cabrera, Elad Zvi Winner: Julio Cabrera

Stone Cold Stunner Nominees: Lippi, Bar Crudo, Swine Southern Table & Bar, Restaurant Michael Schwartz, Cipriani Downtown Finalists: Restaurant Michael Schwartz, Bar Crudo, Lippi Winner: Restaurant Michael Schwartz

Saddest Closure: Winner: Acme Bakery & Coffee

=== MINNEAPOLIS === Restaurant of the Year Nominees: Borough, Butcher & the Boar, Travail, World Street Kitchen, Burch Finalists: Borough, Butcher & the Boar, Travail Winner: Borough

Chef of the Year: Nominees: Jamie Malone (Sea Change), Isaac Becker (112 Eatery, Bar La Grassa, Burch) Doug Flicker (Piccolo, Sandcastle) Erick Harcey (Victory 44, Parka), Sameh Wadi (Saffron, World Street Kitchen) Finalists: Isaac Becker, Doug Flicker, Erick Harcey Winner: Doug Flicker

So Hot Right Now Nominees: Spyhouse Northeast, The Rabbit Hole, The Buttered Tin, The Torpedo Room at Eat Street Social, Umami Dim Sum Finalists: Spyhouse Northeast, The Rabbit Hole, The Buttered Tin Winner: The Rabbit Hole

Bartender of the Year Nominees: Jesse Held (Parlour), Nick Kosevich & Ira Koplowitz (Eat Street Social/The Torpedo Room), Pip Hanson (Marvel Bar), Johnny Michaels (La Belle Vie, Icehouse, Union), Dan Oskey (Strip Club). Finalists: Jesse Held, Nick Kosevich & Ira Koplowitz, Dan Oskey Winner: Dan Oskey

Stone Cold Stunner Nominees: Borough, Burch, The Rabbit Hole, Terzo, Union Finalists: Borough, The Rabbit Hole, Burch Winner: Borough

=== MONTREAL === Restaurant of the Year Nominees: Hôtel Herman, Impasto, Maison Publique, Pastaga, Le Vin Papillon Finalists: Hôtel Herman, Maison Publique, Le Vin Papillon Winner: Le Vin Papillon

Chef of the Year: Nominees: Derek Dammann, Fisun Ercan, Michele Forgione, Marc-Alexandre Mercier, Michelle Marek and Seth Gabrielse Finalists: Derek Dammann, Michele Forgione, Marc-Alexandre Mercier Winner: Derek Dammann

So Hot Right Now Nominees: Gus, Maïs, Mezcla, Micro Resto La Famille, Orange Rouge Finalists: Maïs, Micro Resto La Famille, Orange Rouge Winner: Micro Resto La Famille

Wine Geek of the Year Nominees: Isabel Bordeleau, Vanya Filipovic, Ryan Gray, Etheliya Hananova, David Ward Finalists: Isabel Bordeleau, Vanya Filipovic, Etheliya Hananova Winner: Vanya Filipovic

Stone Cold Stunner Nominees: Grinder, Le H4C, Hambar, Maison Boulud, Mangiafoco Finalists: Grinder, Le H4C, Mangiafoco Winner: Mangiafoco

Lifer Award Winner: Joël Chapoulie (L’Express)

=== NASHVILLE === Restaurant of the Year Nominees: Etch Restaurant, Flyte World Dining & Wine, Husk Nashville, Lockeland Table, Rolf and Daughters Finalists: Etch Restaurant, Husk Nashville, Lockeland Table Winner: Husk Nashville

Chef of the Year: Nominees: Erik Anderson, Philip Krajeck, Morgan McGlone, Deb Paquette, Tandy Wilson Finalists: Philip Krajeck, Morgan McGlone, Deb Paquette Winner: Philip Krajeck

So Hot Right Now Nominees: The 404 Kitchen, The Farm House, GRAYS on Main, Husk Nashville, The Treehouse Finalists: The Farm House, Husk Nashville, The Treehouse Winner: The Farm House

Bartender of the Year Nominees: Jeremiah Blake, Ben Clemons, Ed Kolb, Doug Monroe, Matt Tocco Finalists: Ben Clemons, Doug Monroe, Matt Tocco Winner: Ben Clemons

Stone Cold Stunner Nominees: GRAYS on Main, Husk Nashville, Mason’s Southern Provisions, Music City Tippler, The Treehouse Finalists: GRAYS on Main, Music City Tippler, The Treehouse Winner: Music City Tippler

Food Truck of the Year Winner: Riffs Fine Street Food

=== NEW ORLEANS === Restaurant of the Year Nominees: Peche, Gautreau’s,  Dominique’s on Magazine, La Petite Grocery, Mariza Finalists: Peche, La Petite Grocery, Mariza Winner: Peche

Chef of the Year: Nominees: Sue Zemanick, Ryan Prewitt,  Justin Devillier, Kristen Essig, Adam Biderman Finalists: Justin Devillier, Kristen Essig, Adam Biderman Winner: Justin Devillier

So Hot Right Now Nominees: Pizza Delicious, McClure’s Barbecue, Cane & Table, Booty’s Street Food, Noodle & Pie Finalists: Pizza Delicious, Booty’s Street Food, Cane & Table Winner: Booty’s Street Food

Bartender of the Year Nominees: Kirk Estopinal, Kimberly Patton Bragg, Nick Detrich, Chris McMillian, Nathan Dalton Finalists: Kirk Estopinal, Nick Detrich, Nathan Dalton Winner: Nathan Dalton

Stone Cold Stunner Nominees: Dominique’s on Magazine, Broussard’s, Marti’s, Tableau, Kingfish Finalists: Marti’s, Dominique’s on Magazine, Kingfish Winner: Marti’s

Food Truck of the Year Winner: La Cocinita

=== NEW YORK === Restaurant of the Year Nominees: Estela, Carbone, The Elm, Betony, Charlie Bird Finalists: Charlie Bird, Betony, The Elm Winner: Charlie Bird

Chef of the Year: Nominees: Paul Liebrandt (The Elm), Sara Kramer (Glasserie), Bryce Shuman (Betony), Ignacio Mattos (Estela), Wylie Dufresne (Alder) Finalists: Sara Kramer, Bryce Shuman, Wylie Dufresne Winner: Sara Kramer

So Hot Right Now Nominees: Toro, Mission Cantina, ZZ’s Clam Bar, Sushia Nakazawa, Lafayette Finalists: Toro, Lafayette, Sushi Nakazawa Winner: Toro

Bartender of the Year Nominees: Eben Freeman (The Butterfly), Kevin Denton (Alder), Tiffany Short (The Library at The Public), Thomas Waugh (ZZ’s Clam Bar), Jack McGarry (The Dead Rabbit) Finalists: Jack McGarry, Tiffany Short, Kevin Denton Winner: Tiffany Short

Stone Cold Stunner Nominees: Lafayette, Alameda, Tao Downtown, Piora, American Cut Finalists: Piora, Tao Downtown, Lafayette Winner: Lafayette

Diner of the Year Winner: Pete Wells’s Decoy

The Danny Meyer Empire Builder of the Year Winner: Rich Torrisi, Mario Carbone, Jeff Zalaznick, and the Bouncer from ZZ’s Clam Bar

The Marcus Samuelsson Fameball of the Year Winner: Alex Stupak

Shitshow of the Year: Winner: The Great GoogaMooga

Spectacle of the Year: Winner: The Cronut Line

=== PHILADELPHIA === Restaurant of the Year Nominees: Fork, Sbraga, Fond, Vedge, Le Virtu Finalists: Fork, Sbraga, Vedge Winner: Sbraga

Chef of the Year: Nominees: Eli Kulp, Peter Serpico, Ben Puchowitz, Marcie Turney, Nicholas Elmi Finalists: Eli Kulp, Peter Serpico, Marcie Turney Winner: Eli Kulp

So Hot Right Now Nominees: Cheu Noodle Bar, Pizzeria Vetri, High Street on Market, Pizzeria Beddia, Xi’an Sizzling Woks Finalists: Cheu Noodle Bar, Pizzeria Vetri, High Street on Market Winner: Cheu Noodle Bar

Bartender of the Year Nominees: Phoebe Esmon, Vincent Stipo, Katie Loeb, Lê, Mike Treffehn Finalists: Vincent Stipo, Lê, Mike Treffehn Winner: Vincent Stipo

Stone Cold Stunner Nominees: Serpico, Little Nonna’s, Han Dynasty Old City, Laurel, Fitler Dining Room Finalists: Serpico, Han Dynasty, Fitler Dining Room Winner: Serpico

Best Pastry Chef Nominees: Sara May, Angela Ranalli, Jessica Nolen, Kate Jacoby, Davina Soondrum Winner: Angela Ranalli

=== PORTLAND === Restaurant of the Year Nominees: Ava Gene’s, Levant, Racion, Roe, Tasty N Alder Finalists:  Ava Gene’s, Levant, Racion Winner: Ava Gene’s

Chef of the Year: Nominees: Jose Chesa (Ataula), Joshua McFadden (Ava Gene’s), Trent Pierce (Roe, Block + Tackle), Will Preisch (Holdfast Dining), Courtney Sproule (din din Supper Club) Finalists: Jose Chesa (Ataula), Joshua McFadden (Ava Gene’s), Will Preisch (Holdfast Dining) Winner: Jose Chesa

So Hot Right Now Nominees: Ataula, Boxer Ramen, Expatriate, La Taq, Multnomah Whiskey Library Finalists: Ataula, Expatriate, Multnomah Whiskey Library Winner: Multnomah Whiskey Library

Bartender of the Year Nominees: Tommy Klus (Multnomah Whiskey Library), Blair Reynolds (Hale Pele), Chauncey Roach (Racion), Dave Shenaut (Rookery Bar), Kyle Webster (Expatriate) Finalists: Tommy Klus (Multnomah Whiskey Library), Blair Reynolds (Hale Pele), Kyle Webster (Expatriate) Winner: Blair Reynolds

Stone Cold Stunner Nominees: Ava Gene’s, The Fireside, Multnomah Whiskey Library, Old Salt Marketplace, Tarad Finalists: Ava Gene’s, Multnomah Whiskey Library, Tarad Winner: Multnomah Whiskey Library

Empire Builder of the Year Winner: Micah Camden (Boxer Ramen, Blue Star Donuts, Little Big Burger)

=== SAN DIEGO === Restaurant of the Year Nominees: Sea & Smoke, Buona Forchetta, MARKET Del Mar, Carnitas’ Snack Shack, CUCINA urbana Finalists: Buona Forchetta, Carnitas’ Snack Shack, CUCINA urbana Winner: Carnitas’ Snack Shack

Chef of the Year: Nominees: Jeff Jackson, Trey Foshee, Javier Plascencia, Matt Gordon, Hanis Cavin Finalists: Trey Foshee, Javier Plascencia, Matt Gordon Winner: Javier Plascencia

So Hot Right Now Nominees: Coin-Op Game Room; Ballast Point Tasting Room & Kitchen, Waypoint Public, Fathom Bistro, Polite Provisions Finalists: Ballast Point Tasting Room & Kitchen, Waypoint Public, Polite Provisions Winner: Waypoint Public

Bartender of the Year Nominees: Erick Castro, Ryan Andrews, Jen Queen, Eric Johnson, Ian Ward Finalists: Ryan Andrews, Jen Queen, Eric Johnson Winner: Eric Johnson

Stone Cold Stunner Nominees: Polite Provisions, Sea & Smoke, Queenstown Public House, Bang Bang, CUCINA enoteca Finalists: CUCINA enoteca, Sea & Smoke, Queentown Public House and Polite Provisions (tie) Winner: CUCINA enoteca

Empire Builder of the Year (Bonus Category) Winner: Tracy Borkumr

=== SAN FRANCISCO === Restaurant of the Year Nominees: Saison, Coqueta, Ramen Shop, The Cavalier, Tosca Cafe Finalists: Saison, Coqueta, Tosca Cafe Winner: Saison

Chef of the Year: Nominees: Joshua Skenes (Saison), Belinda Leong (b. patisserie), Chris Kronner (KronnerBurger), Manny Torres Gimenez (The Palace), April Bloomfield (Tosca Cafe) Finalists: Joshua Skenes (Saison), Belinda Leong (b. patisserie), April Bloomfield (Tosca Cafe) Winner: Belinda Leong (b. patisserie)

So Hot Right Now Nominees: Tosca Café, TBD, La Urbana, Stones Throw, Mikkeller Bar Finalists: TBD, Stones Throw, Mikkeller Bar Winner: Stones Throw

Bartender of the Year Nominees: The Bon Vivants (Trick Dog), Tim Zohn (TBD), Zachary Brian Taylor (Ziryab), Russell Davis & Yael Vengroff (Bergerac), Christina Cabrera (Novela) Finalists: The Bon Vivants (Trick Dog), Tim Zohn (TBD), Russell Davis & Yael Vengroff (Bergerac) Winner: The Bon Vivants (Trick Dog)

Stone Cold Stunner Nominees: The Cavalier, Roka Akor, La Urbana, Hakkasan, Barrel House Tavern Finalists: Roka Akor, La Urbana, Barrel House Tavern Winner: Roka Akor

Empire-Builder of the Year Winner: Dennis Leary & Eric Passetti (Cafe Terminus, Trocadero Club)

=== SEATTLE === Restaurant of the Year Nominees: Whale Wins, Joule, Bar Sajor, Il Corvo, RockCreek Finalists: Joule, Il Corvo, RockCreek Winner: Il Corvo

Chef of the Year: Nominees: Travis Kukull, Mike Easton, Eric Donnelly, Carrie Mashaney, Brendan McGill, Finalists: Brendan McGill, Carrie Mashaney, Eric Donnelly Winner: Brendan McGill

So Hot Right Now Nominees: Westward, Altstadt, RockCreek, mkt., Stoneburner Finalists: Stoneburner, Westward, mkt. Winner: mkt.

Bartender of the Year Nominees: Adam Fortuna, Marley Tomic-Beard, Anna Wallace, Conner O’Brien, Dennis Brand Finalists: Adam Fortuna, Marley Tomic-Beard, Anna Wallace Winner: Adam Fortuna

Stone Cold Stunner Nominees: Westward, Percy’s, Stoneburner, RockCreek, Bar Sajor Finalists: Westward, Percy’s, Stoneburner Winner: Westward

Most Anticipated Opening of 2013 Winner: Roux

=== TORONTO === Restaurant of the Year Nominees: Bar Isabel, Drake One Fifty, Scaramouche, Momofuku Shoto, Sushi Kaji Finalists: Bar Isabel, Momofuku Shoto Winner: Momofuku Shoto

Chef of the Year: Nominees: Grant van Gameren (Bar Isabel), Lorenzo Loseto (George), Rob Gentile (Buca), Jamie Kennedy (Gilead Cafe and Wine Bar), Keith Froggett (Scaramouche) Finalists: Grant van Gameren (Bar Isabel), Rob Gentile (Buca), Jamie Kennedy (Gilead Cafe and Wine Bar) Winner: Grant van Gameren (Bar Isabel)

So Hot Right Now Nominees: Electric Mud BBQ, Bar Isabel, Drake One Fifty, The Huntsman Tavern, Big Crow Finalists: Bar Isabel, Electric Mud BBQ, Big Crow Winner: Bar Isabel

Bartender of the Year Nominees: Aja Sax (The Huntsman Tavern), Dave Mitton (The Harbord Room), Brad Gubbins (SpiritHouse), Sarah Parniak (Cold Tea), Shane Mulvany (The Chase) Finalists: Dave Mitton (The Harbord Room), Sarah Parniak (Cold Tea) Winner: Sarah Parniak (Cold Tea)

Stone Cold Stunner Nominees: El Catrin, Drake One Fifty, Geraldine, The Chase, The Momofuku Cube Finalists: Geraldine, The Chase, The Momofuku Cube Winner: The Momofuku Cube

Bonus Category: Best Food Truck Winner: Gourmet Gringos

=== VANCOUVER === Restaurant of the Year Nominees: PiDGiN, The Acorn, Homer St Cafe & Bar, Burdock & Co, Wildebeest Finalists: PiDGiN, Homer St Cafe & Bar, Burdock & Co Winner: Homer St Cafe & Bar

Chef of the Year: Nominees: Keev Mah, Angus An, Jefferson Alvarez, David Hawksworth, Andrea Carlson Finalists: Angus An, Jefferson Alvarez, Andrea Carlson Winner: Jefferson Alvarez

So Hot Right Now Nominees: Mamie Taylor’s, Bistro Wagon Rouge, Bambudda, Cuchillo. Dinesty on Robson Finalists: Mamie Taylor’s, Bistro Wagon Rouge, Bambudda Winner: Bambudda

Bartender of the Year Nominees:Buck Friend, Danielle Tatarin, Jay Jones, Robyn Gray, Lauren Mote Finalists: Buck Friend, Jay Jones, Robyn Gray Winner: Jay Jones

Stone Cold Stunner Nominees: Secret Location, PiDGiN, Black & Blue, Hawksworth, Oru Cuisine Finalists: Secret Location, PiDGiN, Black & Blue Winner: Secret Location

Best Food Truck Winner: Vij’s Railway Express

=== WASHINGTON DC === Restaurant of the Year Nominees: The Red Hen, Daikaya, Le Diplomate, Kapnos, Del Campo Finalists: The Red Hen, Daikaya, Le Diplomate Winner: The Red Hen

Chef of the Year: Nominees: Haidar Karoum, Marjorie Meek-Bradley, Bryan Voltaggio, Victor Albisu, Kyle Bailey Finalists: Bryan Voltaggio, Victor Albisu, Marjorie Meek-Bradley Winner: Bryan Voltaggio

So Hot Right Now Nominees: Doi Moi, Bluejacket, Rose’s Luxury, Eat the Rich, Le Diplomate Finalists: Rose’s Luxury, Eat the Rich, Le Diplomate Winner: Rose’s Luxury

Bartender of the Year Nominees: Adam Bernbach, Chantal Tseng, Jon Harris, Juan Coronado, Owen Thomson Finalists: Chantal Tseng, Jon Harris, Juan Coronado Winner: Chantal Tseng

Stone Cold Stunner Nominees: Daikaya, Barcelona Wine Bar, Baby Wale, Bearnaise, Minibar/Barmini Finalists: Daikaya, Minibar/Barmini, Barcelona Winner: Daikaya

Pastry Chef of the Year

Winner: Tiffany MacIsaac

Print Friendly